„Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica szkoły -” kolejny tom zagadek kryminalnych dla dzieci

Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica szkołyto książka z serii dla dzieci, która skradła serca szwedzkich młodych czytelników. Jej autor Martin Widmark zdobył w swoim rodzimym kraju tak dużą popularność, że w 2010 roku otrzymał tytuł najlepszego pisarza dla dzieci powyżej 6 roku życia. Cykl „Biuro detektywistyczne”, który współtworzy z ilustratorką Heleną Willis opisuje przygody Lassego i Mai, którzy wspólnie rozwiązują zagadki kryminalne.

Czy kryminały to odpowiednia lektura dla dzieci?

Oczywiście także dzieci pasjonują się zagadkami, tajemnicami, a ich rozwikłanie także im sprawia dużo frajdy. Nie należy więc zabraniać dzieciom czytania powieści kryminalnych, zamiast tego warto je skłonić, by sięgnęły po te, które są stosowne do ich wieku. Cykl o perypetiach Lassego i Mai świetnie się nadaje do rozpoczęcia przygody z kryminałem.

W serii „Biuro detektywistyczne nie ma wielkich zbrodni i okrutnych szczegółów narażających delikatną psychikę dzieci. Akcja rozgrywa się w miasteczku Valleby w Szwecji, gdzie chodzą do szkoły Maia i Lasse. Tych dwoje zamiast spędzać czas jak inni koledzy z klasy postanowili założyć biuro detektywistyczne. Zazwyczaj po prostu siedzą w piwnicy i czytają kryminały, jak czytające ich dzieci. Jednak, gdy tylko nadarzy się okazja, rozwiązują prawdziwe zagadki. Takie jak tajemnica ukradzionych diamentów ze sklepu jubilerskiego czy zaginionego jamnika wartego miliony dolarów.

Jaka zagadka stanie przed młodymi detektywami?

Tym razem Lasse i Maia mają przed sobą sprawę fałszywych banknotów. Do ich szkoły przychodzi policja, żeby przestrzec uczniów. Funkcjonariusze nawet uczą jak rozpoznać fałszywkę. Do tego dziwnym zbiegiem okoliczności dyrektor szkoły ogłasza zakaz korzystania ze szkolnej kserokopiarki, na której niedawno ktoś wykonał dwa tysiące nielegalnych kopii. Lasse i Maia błyskawicznie łączą fakty. Uważają, że takie zbiegi okoliczności nie istnieją, a wydarzenia są powiązane. Czy trop z kserem wystarczy do ujawnienia fałszerza?

Szkoła stała się miejscem nielegalnego procederu, a Maia i Lasse zamierzają ujawnić, kto się dopuścił tego oszustwa. Posądzają o nie przede wszystkim pracowników szkoły, którzy mieli łatwy i bezpośredni dostęp do zasobów takich jak ksero czy papier. Fałszywki zostały znalezione niemal wszędzie. Użyto ich w kawiarni, kinie, a nawet rzucona na tacę pastorowi. Trudno więc ustalić ostateczny cel wydruku gotówki i motywy, którymi kierował się przestępca. Jednak dzieci nie spoczną póki nie rozwikłają sprawy do końca.

„Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica szkoły” to książka dla wszystkich dzieci, które lubią zagadki i tajemnice.

 

„Biblia z papugą” dzięki niej nawet dziecko może czytać w oryginale Pismo Święte

Biblia z papugą. Pismo Święte dla młodych” to wyjątkowe pozycja na rynku książek religijnych przeznaczona szczególnie dla młodych czytelników, którzy potrzebują małych wskazówek na drodze wiary. Co ciekawe, choć to wersja dedykowana dzieciom i młodzieży, to nie jest ona parafrazą oryginalnego tekstu, ani żadnym uproszeniem. Zawiera ona prawdziwy tekst Biblii Tysiąclecia, bez żadnych przeróbek i uproszczeń. Tym, co wyróżnia tę Biblię, a zarazem sprawia, że ułatwia ona zrozumienie trudnego tekstu Starego i Nowego Testamentu, są objaśnienia i komentarz oraz szata graficzna.

Dlaczego warto przedstawiać dzieciom oryginalny tekst Biblii?

Osoby wierzące zabierają swoje dzieci do kościoła na coniedzielną mszę świętą. Ich pociechy słuchają tam razem z nimi Słowa Bożego, które zawarte jest w czytaniach i Ewangelii. Niestety dzieci nie zawsze potrafią zrozumieć przekaz zawarty w trudnych słowach. Na mszach dedykowanych dzieciom kapłani starają się razem z najmłodszymi prześledzić historie, które były przeznaczone na dany dzień i odkryć w nich sens. Jednak nie w każdym kościele takie kazania odpowiednie dla młodego wieku słuchaczy mają miejsce, przez to nierzadko dzieci traktują chodzenie do kościoła jako nudny obowiązek i nawet nie skupiają się na odczytywanych słowach.

Warto więc sprawić, że właśnie ten oryginalny tekst Pisma Świętego będzie stopniowo stawał się zrozumiały dla naszych dzieci. Taką możliwość stwarza wydana przez wydawnictwo Rafael „Biblia z papugą. Pismo Święte dla młodych”, która dzięki prostym wyjaśnieniom i komentarzom sprawia, że najtrudniejsze fragmenty nabierają sensu. Zawiera ona słowniczek trudnych wyrazów, a także ciekawostki, które powiększą wiedzę z historii i uczyni opowieści bardziej realne i łatwiejsze do wyobrażenia.

Ilustracje, dzięki którym opowieść ożywa w wyobraźni czytelnika

Atrakcyjna szata graficzna dale różni się od kieszonkowych wersji Pisma Świętego najczęściej obecnych w naszych domach. Tekst w formie łatwej do odczytania książki, wyraźnie oddzielonych rozdziałów i poszczególnych ksiąg, staje się o wiele bardziej przejrzysty i przyjemny w lekturze. Dla tych, którzy wciąż czuliby się zagubieni w biblijnych zawiłościach, załączona jest specjalna mapka, ułatwiająca sprawną nawigację.

Barwne i liczne ilustracje dodatkowo zwiększają atrakcyjność tej wersji Biblii. Pozwalają unaocznić sobie przestawiane wydarzenia i postaci pobudzając wyobraźnię młodych czytelników.

Oryginalny tekst, który nie ma cech historii dla dzieci, sprawi, że po „Biblię z papugą” sięgną także zupełnie dorośli, dojrzali czytelnicy, którzy będą się chcieli nieco dowiedzieć o realiach historycznych epoki patriarchów.

 

 

 

„Banda Czarnej Frotte. Skarpetki powracają!” – czyli trzecia część popularnej serii dla dzieci

Mała Be, jej mama i tata rozpoczynają porządki w domu w strachu przed tym, co pomyśli o nich pani sprzątająca. Mama postanowiła wziąć pod lupę kosz z brudami. Znalazło się w nim wiele starych, zniszczonych rzeczy, których rodzina Małej Be już nie potrzebuje. Kolejne rzeczy co rusz trafiają do czarnego wora. Czarna Frotte obawia się o swój los. Postanawia uciec przez dziurę w podłodze. Tak rozpoczynają się niesamowite przygody Czarnej Frotte. Stopniowo spotyka ona nowe postacie, które dołączają do jej bandy. Razem pływają w szalupie, którą Frotte zdobyła dzięki przyjacielskiemu pająkowi. Jak potoczą się losy Czarnej Frotte? Czy ucieczka przebiegnie bez przeszkód? Gdzie spotkała miłego pająka? Kim są członkowie jej bandy i jak ich poznała? To wszystko i wiele więcej w kolejnej książce z serii o skarpetkach pełnych marzeń i odwagi pt. Banda Czarnej Frotte.

„Banda Czarnej Frotte” umili wieczory i dni

Justyna Bednarska w swojej kolejnej książce zabiera dzieci w tajemniczy świat znikających skarpetek, które przeżywają swoje niesamowite przygody. Książka napisana jest przystępnym, łatwym do czytania stylem, dzięki czemu dzieci, które dopiero nauczyły się czytać, powinny poradzić sobie z tekstem. Książka jest odpowiednia również dla kilkuletnich dzieci, którym bajki czytają rodzice. Właściwa intonacja głosu sprawi, że czytanie tej książki stanie się dla dziecka jeszcze lepszą przygodą i poczuje się tak, jakby dryfowało razem z Czarną Frotte. Przepiękne ilustracje, które, tak jak w poprzednich częściach, stworzył Daniel de Latour, pozwalają lepiej wyobrazić sobie dziecku, w jaki sposób przebiegały przygody Czarnej Frotte i jej towarzyszy.

O autorach 

Autorką książki jest Justyna Bednarska, która oprócz tego, że jest autorką tekstów do książek dla dzieci, również ilustruje książki i jest dziennikarką. Książki z serii o przygodach skarpetek są znane i lubiane przez dzieci, a także doceniane nagrodami. Inne książki Justyny Bednarskiej to:

– „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”,

– „Skarpetka na tropie, czyli kto ukradł złoty guzik?”,

– „Nowe przygody skarpetek. Jeszcze bardziej niesamowite”,

– „W to mi graj. Bajki muzyczne”,

– „Pięć sprytnych kun”,

– „Pierwszy dzień w przedszkolu. Dusia i Psinek-Świnek”,

– „Nikt się nie boi. Dusia i Psinek-Świnek”,

– „Cuda z mleka. Pankracy i Tatarak na tropie bakterii”,

– „Tropem jeźdźca na koniu”,

– „O srebrnej łyżce. Poczytaj ze mną”.

Daniel de Latour współpracuje z Justyną Bednarską w serii książek o skarpetkach, tworząc do nich oprawę graficzną. Jego ilustracje można spotkać np. w książce pt. „Wyprawa do kraju księcia Marginała” Henryka Bardijewskiego lub w felietonach Joanny Sokolińskiej zamieszczanych w „Wysokich Obcasach”. Jest on autorem ilustracji w wielu czasopismach, książkach i komiksach.